Az orvosi gyógymasszázs során a szakemberek speciális fogásokat alkalmaznak és így segítik a tünetek enyhítését, megszüntetését. Ez az egyik legősibb eljárás, amellyel nagyon sok esetben tudják segíteni a páciensek gyógyulását.
Mi a pontos célja a gyógymasszázsnak?
A kezelések során a masszőr kézzel végzi a masszázst és végig tudatosan adagolja az erejét annak érdekében, hogy a fizikális gyógyhatás teljes mértékben megvalósulhasson. A testünk által adott válaszreakciók már a gyógyulási folyamathoz tartoznak.
Ezt a masszázst csak orvos írhatja elő, hiszen gyógyító céllal végzik. A masszázsok közül a svédmasszázs fogásait alkalmazzák leggyakrabban a terapeuták. Mindig egy adott terület izmait veszik célba és a lágyrészeket lazítják fel, így serkentik a vérkeringést és csökkentik a fájdalmat. A kezelések oldják a stresszt, ami sok esetben negatívan hatna a gyógyulásunkra.
Milyen masszázsokat alkalmaznak?
Mint már írtuk a svédmasszázst, emellett a szegment masszázst. Az utóbbi egy pontosan meghatározott szervi, vagy testtáji problémára kínál megoldást és csak azt az egy területet kezeik. A kötőszöveti masszázs mindig egy adott terület anyagcseréjére van jó hatással. A csonthártya kezelést, ahogy a neve is sejteti, a csonton alkalmazzák és ez sok esetben fájdalommal is járhat. A nyirokmasszázst nagyon sok idős ember veszi igénybe, akiknek ödémákkal kell megküzdeniük. A masszázzsal a nyirokkeringést hozzák rendbe és így a vizenyők is csökkennek. A www.gyogytornaszom.hu weboldalon erre bővebben is kitérnek.
Milyen árakon vehető igénybe?
Az orvosi javaslatra kiírt masszázsokat sok esetben a TB is téríti, de ezeket csak meghatározott helyszíneken és időpontokban vehetjük igénybe. Amennyiben ragaszkodunk egy profi szakemberhez, akkor a masszázs árakat az interneten is megtekinthetjük. Az árak minden esetben függnek a masszázs típusától és időtartamától. Néhány helyen bérletet is vásárolhatunk, így sokkal olcsóbban juthatunk hozzá a kezelésekhez.
Milyen panaszok esetén érdemes gyógymasszázst igénybe venni?
Elő- és utókezelésként is gyakorta alkalmazzák. Hátfájdalom, nyakfájdalom, feszesebb izomtónus, krónikus vénás betegségek, ortopédiai rendellenességek, reumatikus betegségek, keringési problémák esetén is jó szolgálatot tesz egy-egy kúra. Akkor sem árt igénybe venni, ha sokáig ágynyugalomra voltunk ítélve, hiszen az egész testet át kell mozgatni ahhoz, hogy a vérkeringés megint beinduljon.
Vannak olyan esetek is, amikor egyáltalán nem javasolják a gyógymasszázst
Ilyen lehet egy akut gyulladás, egy fertőző betegség, a láz, egy friss sérülés, a szőrtüszőgyulladás, egyes területeken a hámhiány, a menstruáció időszaka, a daganatos betegségek, a vérzékenység és a cukorbetegség is. Szívproblémák esetében a pacemakeresek sem vehetik igénybe a kezeléseket és közvetlenül infarktus után sem javallott. Általánosságban elmondható, hogy akik ízületi gyulladással, nagyon magas vérnyomással, szív- és érrendszeri problémákkal küzdenek, azoknak egyáltalán nem javasolt a masszázs.
Amit még az orvosi gyógymasszázsról tudni érdemes
Ez a legősibb terápiás módszer, ami nagyon sok mozgásszervi problémára jótékonyan hat. A dörzsölő, simító és gyúró mozdulatok elősegítik, hogy vérkeringésünk újra a normális legyen és a test öngyógyító folyamatai beinduljanak. A masszőr által végzett kezelések néha enyhébb fájdalommal is járhatnak, de a gyógyulás érdekében ezt el kell viselni. A feszes izmok fellazítása után sokkal jobb lesz a mozgásunk, így a mindennapi életünkhöz sokkal hamarabb visszatérhetünk.